40. Jubileuszowa Żorska Wiosna Młodości odbędzie się w dniach 3 i 4 czerwca. Na terenie Parku Cegielnia wystąpią Margaret, Video, Zakon Rocka, artyści z Kabaretu Moralnego Niepokoju i Ray Wilson z zespołu Genesis.
Pierwsza Żorska Wiosna Młodości została zorganizowana w 1977 r. Przez wiele lat było to duże, miejskie święto. Obchody trwały nieraz przez tydzień, a rozpoczynały się (niczym juwenalia studenckie) od przekazania kluczy do bram miasta młodzieży, wszak w nazwie imprezy mamy młodość. Odbywał się szereg wydarzeń, w których brało udział wiele podmiotów. Występowały dzieci i młodzież z niemal wszystkich przedszkoli i szkół. Organizowano pochody i konkursy z nagrodami. W 1993 r. w konkursie „Gazety Żorskiej” do wygrania był nawet fiat 126p! W ramach imprezy odbywały się także turnieje tańca towarzyskiego, konkurs „Co wiesz o Żorach” (do dziś), przeglądy zespołów wokalno-ruchowych, festiwale piosenki dziecięcej, dyskoteki dla młodzieży i dorosłych, wernisaże, konkursy plastyczne, Dzień Sportu, turnieje szachowe, rajdy rowerowe, festyny osiedlowe. Rozmach i liczba osób zaangażowanych naprawdę robiły wrażenie. Świętowały całe Żory, w każdej dzielnicy coś się działo.
Głównymi atrakcjami artystycznymi były koncerty zaproszonych gości, z kronik MOK można wyczytać, że żorzanie w ramach ŻWM oglądali bardzo ambitne propozycje, m.in. „Noc w Wenecji” J. Straussa czy koncert w wykonaniu muzyków Filharmonii Częstochowskiej. Oczywiście była też rozrywka innego typu, w czasach popularności disco polo w Zielonym Jarze mieszkańcy bawili się do późnej nocy.
Dziś Żorska Wiosna Młodości wygląda inaczej. Przez lata zmieniła się w MOK-u koncepcja imprezy, zmieniły się też uwarunkowania społeczne: oczekiwania mieszkańców, gusta artystyczne, sposoby spędzania czasu. – Nie sądzę byśmy dziś ściągnęli 10 tysięcy widzów na paradę czy występy dzieci i młodzieży. Wraz z rozwojem muzyki popularnej i zmianą rzeczywistości społeczno-kulturalnej ludzie oczekują czegoś więcej. Na ŻWM zapraszamy znane zespoły. A to kosztuje. Impreza trwa więc tylko dwa, góra trzy dni, a i tak koszty techniki estradowej, gaże, zaiks, ochrona i inne koszty są spore. – mówi Dyrektor MOK, Stanisław Ratajczyk.
W ostatnich latach na scenie zlokalizowanej w Parku Cegielnia mogliśmy posłuchać największych gwiazd muzyki rozrywkowej i kabaretu. Wystąpili dla żorzan już m.in.: Wilki, Mafia, Coma, Hey, Bracia, De Mono, Sylwia Grzeszczak, Ira, Afromental, Grubson, Lady Pank, Kamil Bednarek, Indios Bravos, Strachy na Lachy, Avocado, Maciej Maleńczuk Kult, Mela Koteluk, Kombii, Organek, Dawid Podsiadło, Sarsa, Marcin Daniec, Łowcy.B, Kabaret Młodych Panów, Paranienormalni, Kabaret Jurki.
- Przygotowania do ŻWM trwają tak naprawdę przez cały rok. Prowadzić rozmowy z artystami na kolejny rok zaczynamy od razu, bo w sezonie plenerowym z terminami jest ciasno. Później szereg negocjacji, ustaleń technicznych, zamówienie estrady, ochrony, gastronomii, toalet, logistyka pracy zaplecza, garderób, projekty graficzne (plakaty, ledy, identyfikatory, bilbordy), wydruki, kolportaż, współpraca z mediami. W imprezę zaangażowany jest prawie cały zespół MOK. A najbardziej pracownicy obsługi technicznej imprez już na miejscu - opowiada Irena Maćkowiak, odpowiedzialna za to wydarzenie.
Zapraszamy wszystkich mieszkańców do udziału w święcie miasta. Wierzymy, że niezależnie od pogody, jak zawsze żorzanie będą wspólnie bawić się w Parku Cegielnia. Na dzieci z rodzicami czekają karuzele, program sportowy i animacyjny przygotowany wspólnie z MOSiR-em oraz stoiska gastronomiczne.