Program realizuje Narodowe Centrum Kultury z siedzibą w Warszawie. Dzięki Zaczytanemu Domowi Kultury wybrane instytucje kulturalne będą mogły zwiększyć dostęp do specjalistycznych publikacji, o tematyce związanej z obszarem animacji kultury. Działania NCK-u mają na celu promocję polskiego dziedzictwa narodowego oraz szerzenie edukacji kulturalnej.
W gronie beneficjentów znalazł się również żorski MOK. W tym roku otworzyliśmy Kulturalną Biblioteczkę Zaprosia - inspiracją do jej powstania był udział Ośrodka w innym programie organizowanym przez Narodowe Centrum Kultury „Zaproś nas do siebie! 2018”. W jej zbiorach gromadzone są wszystkie materiały otrzymywane podczas różnorodnych szkoleń oraz wizyt studyjnych.
Wśród książek otrzymanych od Narodowego Centrum Kultury znajdują się takie tytuły jak: Ewangelia odrzucona. Szkice w 90. rocznicę urodzin Tadeusza Różewicza Joanny Adamowskiej, Fausteria Wojciecha Szydy, Fedra, czyli o etyce uczuć w tragediach Eurypidesa, Seneki i Racine’a Małgorzaty Budzowskiej, Jam jest Waść Romana Ćwiękały i Dawida Samulskiego, Lekturnik Grzegorza Janusza i Ernesto Gonzalesa, Linie kobiecości. Jak różnica płciowa przekształciła literaturę i filozofię? Joanny Bednarek, Lufcik Na Świat Wacława Budzyńskiego, Miraż Zbigniewa Wojnarowskiego, Oddać sprawiedliwość widzialnemu światu pod red. nauk. dr Pawła Panasa, Sztuka i myśl Piotra Kozaka, Rzeczpospolita osobista Bogusława Chrabota oraz wiele innych ciekawych pozycji.
Przesyłkę z Narodowego Centrum Kultury otworzył Dyrektor wraz z pracownikami Działu Projektów oraz Olą, reprezentantką lokalnej społeczności, działającej w Stowarzyszeniu Przyjaciół Rogoźnej. Dzięki istnieniu Biblioteczki i udziałowi w projekcie Zaczytany Dom Kultury Żorski MOK ma okazję do upowszechnienia zgromadzonych publikacji szerszej grupie odbiorców. Pracownicy innych instytucji kultury oraz mieszkańcy miasta mogą zapoznać się z książkami specjalistycznymi, o tematyce związanej z obszarem animacji kultury. Pozycje te są często niedostępne w bibliotekach i czytelniach. Materiały można wypożyczać w siedzibie Domu Kultury (ul. Dolne Przedmieście 1) do końca stycznia. Po tym terminie publikacje zostaną udostępnione MOK-owskim świetlicom rozlokowanych na terenie całego miasta.
Miejski Ośrodek Kultury w Żorach dzięki udziałowi w projekcie stanie się miejscem, w którym kultura realizowana jest nie tylko poprzez działanie, ale również takim, w którym można poznać jej teoretyczne opracowania naukowe.