Majestatyczne, historyczne, tajemnicze - budynki przez lata wpisujące się w panoramę miasta, które codziennie mijamy bez zastanowienia, staną się inspiracją do działań edukacyjnych, ważnych dla rozwoju kapitału społecznego, zrozumienia charakteru miasta i jego mieszkańców. Zapraszamy na wędrówkę wąskimi uliczkami Starego Miasta, między żorskimi kamienicami, czterema wybranymi ścieżkami edukacyjno-warsztatowymi. W tym działań wykorzystujących: obraz (plenery malarskie), obiektyw (spacery fotograficzne), glinę (warsztaty ceramiczne) oraz drewno (lekcje techniczne), które wyzwolą w uczestnikach pokłady kreatywności i zachęcą do aktywnego uczestnictwa w kulturze. Rezultaty działań zostaną zaprezentowane podczas dwóch wystaw: nocnej, która odbędzie się wieczorową porą w trakcie miejskiego Święta Ogniowego oraz dziennej, plenerowej, ulokowanej w centrum miasta na otwartej przestrzeni.
Motywem przewodnim projektu scalającym w jedność różnorodne działania są zabytkowe Żorskie kamienice, wiekowe budynki, nieoczywiste symbole miasta. Ich różne formy, kolorystyka, zdobienia, układ, lokalizacja, będą inspiracją do wyzwolenia pokładów kreatywności, aktywizacji twórczej uczestników, zachętą do rozwoju i szlifowania talentów, wzrostu zainteresowania sztuką wśród osób biorących udział w warsztatach. Głównym celem zadania będzie rozwijanie zdolności, umiejętności i wiedzy.
Ogólną koncepcją zadania jest przeprowadzenie cyklu warsztatów artystycznych oraz prezentację ich efektów w formie wystaw. Zadaniem, przed którym staną uczestnicy warsztatów, będzie zainspirowanie się, a następnie uwiecznienie w swojej pracy własnej wizji wybranej kamienicy. Uczestnicy biorący udział w działaniach projektowych będą mogli wykorzystać różne formy ekspresji, w pierwszej części z zakresu sztuk manualnych, w drugiej z zakresu sztuk wizualnych. Wystawy zaplanowane w zadaniu będą dokumentacją nabytych zdolności i umiejętności artystycznych, a wyniki zajęć będą oparte na współdziałaniu różnych grup wiekowych i społecznych. Działania projektowe zostaną udokumentowane również w publikacji poprojektowej, która zostanie bezpłatnie rozdana wśród uczestników zadania, odbiorców bezpośrednich i pośrednich.
Projekt Żorskie kamienice został dofinanowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.