FOLDER POPROJEKTOWY W OGNIU PYTAŃ. ŻORSKIE MIKROHISTORIE ZNAJDUJE SIĘ W ZAŁĄCZNIKU
Szanowni Państwo,
Ogień to żywioł symbolizujący miłość, ciepło, witalność, zmiany… Sieje też spustoszenie. Ogień daje życie, ale również je zabiera. Nie zapominają o tym mieszkańcy Żor, w końcu symbol ten od wieków wpisuje się w historie miasta. Na pewno niniejsza publikacja przy bliskim kontakcie z płomieniami nie przetrwałaby zbyt długo. Dlatego chwytajcie ją szybko w dłoń i czytajcie – wtedy macie szanse ocalić zebrane opowieści i stać się częścią fascynujących historii.
Niniejszy folder powstał z inicjatywy Miejskiego Ośrodka Kultury w Żorach jako dokumentacja projektu „W ogniu pytań. Żorskie mikrohistorie” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Otrzymaliśmy również wsparcie finansowe ze strony Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Zadanie realizowaliśmy we współpracy z Muzeum Miejskim w Żorach oraz Cechem Rzemiosł Różnych.
Głównymi motywami naszego projektu były tradycje rzemieślnicze występujące na terenie miasta oraz unikatowe na skalę światową Święto Ogniowe. Chcieliśmy odkryć mikrohistorie mieszkańców miasta, także tych przybyłych z innych terenów Polski, a naszym celem było ukazanie jak różnorodna i ciekawa jest lokalna społeczność. Górny Śląsk, w tym Żory, to miejsce zderzenia wielu kultur. Już od średniowiecza były swoistego rodzaju kulturowym tyglem, miejscem, w którego granicach zachodziły przemiany społeczne, narodowościowe, religijne, a tożsamość naszego miasta krystalizowała się poprzez wpływy wielokulturowe. Do miasta zaczęli napływać ludzie z całej Polski - przynosząc ze sobą nową jakość i spojrzenie na miejscowe obyczaje.
Chcieliśmy odkryć historię miasta z perspektywy mieszkańców. Tego zadania podjęli się uczniowie żorskich szkół średnich. To oni znaleźli bohaterów mikrohistorii i przeprowadzili dziesięć niezwykłych wywiadów. Ich praca była inspiracją dla grupy, która przełożyła tekst na komiksy.
W projekcie przewidzieliśmy wyzwalanie działań twórczych w nawiązaniu do miejscowych obyczajów. Prelekcja w Muzeum Miejskim w Żorach przybliżyła uczestnikom wiekową tradycję rzemieślniczą, występującą na terenie miasta. Do niej nawiązywali mieszkańcy biorący udział w warsztatach ceramicznych przeprowadzonych w Studio Działań Artystycznych.
Podsumowaniem projektu był happening „Dziedzictwo na Dziedzińcu Kultury”. Tego dnia ceramiczne prace, zostały wypalone metodą RAKU. Podczas tego samego wydarzenia prezentowaliśmy fragmenty żorskich mikrohistorii oraz ich komiksowe inscenizacje w formie cyfrowej na ścianie budynku MOK-u. Gościnnie wystąpił Żorski Teatr Ognia. Projekt posłużył integracji społeczności lokalnej i przyczynił się do wzmocnienia tożsamości mieszkańców oraz zbudowania poczucia dumy ze zjawisk tradycyjnych ujętych we współczesnym kontekście. Przykładem tego jest niniejsza publikacja. Dziękuję za pomoc wszystkich osobom zaangażowanym w jej realizację.
Paweł Kosiorek
FOLDER POPROJEKTOWY W OGNIU PYTAŃ. ŻORSKIE MIKROHISTORIE ZNAJDUJE SIĘ W ZAŁĄCZNIKU
Fot. Tymoteusz Ciastko