Pomimo tego, że Żory i Żary to dwa różne, odległe od siebie miasta, w skali kraju są często mylone, co prowadzi do nieporozumień, niecodziennych sytuacji. Chcemy wykorzystać tę zależność, by zrealizować unikatowy projekt, podczas którego mieszkańcy dwóch odrębnych miast znajdą to, co je łączy, a nie dzieli. W tym roku, 1 września przypada okrągła rocznica 140-lecia i 160-lecia uruchomienia dworców kolejowych w Żorach i Żarach, co miało kluczowe znaczenie dla rozwoju, nie tylko kulturalnego, obu tych miast. Wszystkie działania będą inspirowane tym nieoczywistym dziedzictwem historycznym.
Zabytkowe budynki stacji staną się tematem spacerów fotografii architektonicznej, a wystawa złożona z powstałych prac będzie prezentowana w tej samej formie i w tym samym czasie, w oddalonych od siebie miejscowościach. Wernisaż w Żorach przybierze formę plenerowego koncertu na terenie zabytkowego dworca, a w rocznicę otwarcia kolei, mieszkańcy Żor wyruszą pociągiem specjalnym do Żar, poznając w trakcie podróży historię obu kolei i ich wpływ na rozwój miast oraz wezmą udział w warsztatach inspirowanych ich symbolami. Finał projektu będzie okazją do prezentacji lokalnego dziedzictwa kulturowego obu społeczności, zaprezentują się śląskie i łużyckie zespoły ludowe, uczestnicy będą mieli okazję poznać różniące nas produkty regionalne, czy poznać elementy regionalnej tożsamości, śląską godkę.
Realizacji projektu pozwoli nie tylko na popularyzację dziedzictwa kulturowego, ale także na realizację wyjątkowego projektu, który pokaże, że współpraca zawsze ma sens.