Podczas finału projektu młodzież wyruszyła wspólnym przemarszem odwzorowaną trasą historycznego Marszu Śmierci. Na swojej drodze, wiodącej głownie przez ulicę Męczenników Oświęcimskich zobaczyli takie miejsca jak pomniki pamięci, zbiorową mogiłę 24 uczestników Marszu Śmierci poległych na terenie miasta, czy Muzeum Miejskie, które posiada w zbiorach autentyczne eksponaty pochodzące z Obozu KL Auschwitz.
Happening miał charakter otwarty, spontaniczny. Młodzież zostawiła swoje powarsztatowe prace, gipsowe odlewy butów w wybranym przez siebie miejscu. Uczestnicy doszli do wniosku, że pozostawienie odlewów w jednej lokalizacji będzie miało mocniejszy wydźwięk. Cel by w przechodniach wzbudzić konsternacje oraz zaciekawienie został spełniony - zdjęcia pozostawionych prac warsztatowych na cokole pomnika pojawiły się na wielu lokalnych grupach, zbierając pozytywne reakcje i komentarze mieszkańców.
Ze względów bezpieczeństwa postanowiliśmy przygotować jeden przystanek na trasie przemarszu, by uczniowie publicznie przeczytali na głos prawdziwe realcje naocznych świadków, a zgromadzeni mieli możliwość usłyszenia ich i poddaniu ich refleksji. Wygłoszone na głos w miejscu publicznym wspomnienia były okazją unikatowego upamiętnienia, prezentacją rozwoju tożsamości historycznej oraz dumy z postawy patriotycznej.