W ramach wydarzenia można było wziąć udział w warsztatach ceramicznych oraz warsztatach szkliwienia wcześniej przygotowanych naczyń glinianych, które wypalono w specjalistycznych „piecach – beczkach”. Uczestnicy happeningu mogli obserwować proces wypalani ceramiki metodą RAKU w niekontrolowanej temperaturze w „żywym” ogniu. Ponadto na wyświetlanej, na ścianie Nowego Budynku prezentacji multimedialnej można było prześledzić całość działań zrealizowanych w ramach projektu, m.in.: przeczytać fragmenty zebranych żorskich mikrohistorii i zobaczyć ilustracje do tychże opowiadań zebranych w formie komiksów.
Oprócz „ognia RAKU” po zmroku na dziedzińcu domu kultury płonął także ogień z rekwizytów grupy teatru ognia Fire Stream z Zaporoża. Goście wspólnie z mieszkańcami Żor zaprezentowali pokaz teatru ognia. To spektakularne wydarzenie było efektem miesięcznych warsztatów prowadzonych w Domu Kultury w Żorach.
Projekt „W ogniu pytań. Żorskie mikrohistorie” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Funduszu Promocji Kultury