Projekt „Niech szyje śląska makatka!” przeszedł do historii. Jesteśmy dumni, że udało nam się spełnić wszystkie założone cele:
-przypomnieliśmy o tradycji, która odeszła w zapomnienie,
-tradycyjne formy wyrazu wzbogaciliśmy o współczesne inspiracje,
-promowaliśmy postawy oparte na świadomości własnej tożsamości oraz szacunku do tradycji,
-zintegrowaliśmy różne grupy wiekowe i środowiskowe.
Dziękujemy wspaniałym i dumnym Ślązaczkom, które pomagały w realizacji wydarzenia: Joannie Kipce, Urszuli Niechoj, Marioli Zygmunt-Spendel, a przede wszystkim Barbarze Wołczyk, za bezbłędne przygotowanie występów Zespołu Pieśni i Tańca SARI, w tym przygotowanie unikatowej choreografii z makatkami. Tak jak zabrzmiało to ze sceny, warsztaty realizowane w trakcie projektu sprawiły, że staliśmy się jedną wielką rodziną. Teraz przyszedł czas na nowe wyzwania... Kto wie, co nas czeka w przyszłości... Panie w szczególności były zainteresowane wiszącymi nieopodal makramami (za co dziękujemy kierownik Warsztatów Terapii Zajęciowej w Żorach, Pani Marzenie Żatkiewicz!).
Jako że finał naszego projektu przypadł w dniu ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania (tym razem na tapecie znalazła się Eliza Orzeszkowa ze swoim "Nad Niemnem") nie mogliśmy nie wykorzystać takiej okazji, by połączyć oba wydarzenia. Dziękujemy ekipie z Zespołu Szkół Nr 2 im. ks. prof. Józefa Tischnera w szczególności Anecie Antosiak za przygotowanie scenariusza oraz Martynie Rzymanek za prowadzenie prób i czuwanie nad całością tego wyjątkowego przedstawienia, w którym wzięli udział nauczyciele, uczniowie i przyjaciele szkoły. Dziękujemy za tradycyjne włączenie się do akcji kierownikowi Kina "Scena na Starówce" Pani Jolancie Hrycak, pani Izabeli Drobinie - bibliotekarce z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Żorach, nauczycielom: Pani Katarzynie Góralczyk, Pani Natalii Kadlof, Panu Arturowi Baronowi oraz ks. Maciejowi Brolowi, a także odważnym i zdolnym uczniom: Anastazji Bilonowicz, Martynie Kozieł, Natalii Błażycy, Agacie Pietrus, Karolowi Staniucha, Konradowi Spruch i Mikołajowi Sęderze.
Za realizację dźwięku dziękujemy niezawodnej ekipie MOK-u: Łukaszowi Siernemu i Zbigniewowi Krówce.
Oraz wolontariuszom, którzy spisali się na medal: Anastazji Tsiupa, Kristinie Chaikovskiej, Petrowi Shashkevicowi.
Przy okazji dziękujemy również Zarządowi Budynków Miejskich za udostępnienie i przygotowanie Amfiteatru Miejskiego do realizacji naszego wydarzenia.
Kto nie mógł wpaść, niech chociaż obejrzy fotorelację Macieja Spendla, która w pełni przekazuje wesoły charakter wydarzenia. A kto chce obejrzeć makatki (i makramy) z bliska, od czwartku będą prezentowane w Galerii Kina na Starówce aż do końca września. Po tym czasie, w celu odebrania swojej powarsztatowej makatki prosimy o kontakt z autorem projektu, Pawłem Kosiorkiem pod adresem: p.kosiorek@mok.zory.pl
Projekt „Niech szyje śląska makatka!” dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska. Edycja 2023.