Żorska wspólnota staje się coraz bardziej wspólnotą wielokulturową. Razem z falą migrantów pracowniczych z Ukrainy (jest ich w mieście już ponad 3 tys., zgodnie z danymi UP) przybywają ludzie, którzy chcą zostać, przeprowadzić rodziny i powiązać swoją przyszłość z tym krajem. Atutem Polski dla nich jest bliskość geograficzna, kulturowa i językowa.
Demonstracja tego, co nas łączy – wspólna słowiańska kultura i tradycja, językowe podobieństwo, mentalność oraz promocja, wychowanie w kulturze zgody i porozumienia w społeczeństwie wielokulturowym na tle coraz częstszych konfliktów narodowościowych stało tematem przewodnim inicjatywy żorskiej Ukrainki Alli Ożyjewskiej „Lalki motanki czyli poplątane historie” w ramach programu Miejskiego Ośrodka Kultury „Inicjatywy Lokalne w Kulturze Żory”.
Podczas realizacji projektu od kwietnia do czerwca dla uczniów szkół będą poprowadzone warsztaty z mediacji (promocji kultury zgody i tolerancji) w społeczeństwie wielokulturowym oraz interaktywne zajęcia o różnicach i podobieństwach języków polskiego i ukraińskiego.
Także od kwietnia do czerwca w MOK-u będzie można obejrzeć wystawę zdjęć polsko-ukraińskiego foto projektu „Lalki motanki – amulety macierzyństwa” autorstwa żorskiej fotografki Joanny Lewandowskiej. W sesji uczestniczyły żorskie modelki (mamy z dziećmi) oraz ukraińskie lalki i ich twórczyni Natalia Buhai.
21 czerwca – w najdłuższy dzień roku – odbędzie się magiczne spotkanie słowiańskich kultur i tradycji: pod kierownictwem zaproszonych twórczyń z Polski (Kasia Dorota) i Ukrainy (Natalia Buhai) będą poprowadzone warsztaty z tworzenia lalek żadanic (białorusińska tradycja) i motanek (ukraińska tradycja).
- Na warsztaty z tworzenia lalek-amuletów zaprosimy mamy z córkami, ponieważ w dawnych czasach lalki ochronne wykonywane były przez matkę i córkę. Spróbujemy przy autentycznej muzyce odtworzyć słowiańskie tradycje, jakie łączą Polaków, Ukraińców oraz inne narodowości słowiańskie - mówi inicjatorka projektu Alla Ożyjewska.
Finałem projektu będzie jarmark w stylu słowiański folk w ramach Jarmarku Władysławowskiego 22-23 czerwca.