ODBUDUJMY WSPÓLNOTĘ -
XV Festiwal Twórczości Religijnej
Fide et Amore 2021
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego”, w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca”
Nadchodzący rok 2021 będzie rokiem jubileuszowym dla Festiwalu Twórczości Religijnej Fide et Amore, który już od 15 lat dostarcza mieszkańcom regionu wiele muzycznych wrażeń i zajmuje ważną pozycję w kalendarzu kulturalnym miasta Żory. Festiwal jest jednym z nielicznych wydarzeń, które pomimo panującej pandemii nie przerwało swojej tradycji i odbyło się zgodnie z planem. To właśnie sytuacja epidemiologiczna stała się inspiracją dla jego nadchodzącej edycji - "Odbudujmy wspólnotę", która będzie poruszać temat jedności całych społeczeństw wobec trudności, w której się znalazły. W związku z 15-leciem Festiwalu planuje się przeprowadzenie unikatowych działań, w tym wyjątkowych koncertów, konferencję naukową oraz wydanie katalogu Festiwalu.
Program niekomercyjnego Jubileuszowego XV Festiwalu Twórczości Religijnej Fide et Amore jest odpowiedzią na globalne doświadczenie pandemii. Wydarzenie poprzez swoją ofertę pragnie podać pod refleksję temat wspólnoty, która dotyczy zarówno związków międzyludzkich na poziomie mikro - (np. rodziny), jak i makrospołecznym (np. wspólnota narodowa, światowa). Czas, który aktualnie przeżywany jest trudny, ale jest to równocześnie okres bezcennych odkryć - zauważamy naturalne dążenie człowieka do drugiej osoby, a dystans sanitarny utkany z lęków i uprzedzeń można zamienić w chmurę serdecznych wibracji, które stają się wyrazem głębokiej potrzeby wspólnoty. Potrzeba wspólnoty to zmaterializowane pragnienie każdego człowieka, chociażby sam nie potrafił tego nazwać. W czasie teraźniejszym dostrzeganie i nazywanie tego pragnienia, okazać się może dla nas, ludzi na całym świecie prawdziwą łaską. Stąd już blisko do kolejnej idei wokół której festiwal pulsuje to idea porozumienia międzykulturowego, szczególnie dialogu wyznaniowego. W tych przestrzeniach niezwykle ważnym budulcem wspólnoty pozostaje kultura, a w niej, rolę szczególną pełni kultura muzyczna. Przedstawiając repertuar muzyczny wywodzący się z różnych kręgów kulturowych odbiorca otrzyma przykłady „mostów” łączących wschód z zachodem oraz północ z południem, tradycję rzymską Kościoła z jego odnogami, m.in. bizantyjską, prawosławną, czy protestancką. Sięgając do repertuaru dawnego, genetycznego, ukazujemy piękno cywilizacji, której chrześcijaństwo nadało szczególny rys, począwszy od przełomu starożytności i średniowiecza na współczesności skończywszy. Tak oto, wybrany na XV Festiwal Twórczości Religijnej Fide et Amore repertuar, śpiewy liturgiczne pochodzące z różnych zakątków świata wzajemnie się dopełniają i prowadzą ze sobą wewnętrzny dialog, tworząc żywą wspólnotę ludzi jednego świata.
Celem zadania jest zwiększenie świadomości uczestników wydarzeń festiwalowych w zakresie różnorodności tradycji muzycznych Kościoła, rozbudzenie zainteresowania bogactwem kulturowym wschodu Europy oraz wypracowanie postawy otwartości wobec odmienności doświadczeń różnych wyznań. Repertuar, który pragniemy zaprezentować naszym słuchaczom, pokazuje różne kierunki ewolucji muzyki sakralnej na przestrzeni wieków oraz uświadamia odbiorcom różnice i podobieństwa form muzycznych ukształtowanych w sąsiadujących ze sobą kręgach kulturowych. Wszystkie koncerty festiwalowe prezentują wysokiej jakości muzykę sakralną. Wydarzenia w ramach Festiwalu łączą pokolenia: słuchaczy starszych i młodszych, miłośników muzyki oraz artystów, wykonawców pochodzących z różnych krajów, kultur i grup wiekowych. Łącznikiem dla wszystkich jest muzyka. Festiwal na przestrzeni lat zyskał już opinię wartościowego i ważnego wydarzenia muzycznego. Pokazuje i uczy jak odbierać, słuchać i wartościować muzykę i sztukę w ogóle. Wydarzenie kształtuje wartościowy model aktywnego uczestnictwa w kulturze: każda z prezentacji festiwalowych zakłada zwartą formę obcowania słuchaczy z wyselekcjonowanym repertuarem, który dostarczać będzie nie tylko wrażeń artystycznych, ale i duchowych. Utrwalona forma koncertów zakłada koegzystencję walorów poznawczych i edukacyjnych (słowo o muzyce i jej znaczeniu) z najistotniejszą warstwą muzyczną. Koncerty odbywają się w różnych dzielnicach miasta, Festiwal „wychodzi” do odbiorcy w centrum miasta, na osiedlu, w terenie domów jednorodzinnych czy na terenach wiejskich. Dzięki współpracy różnych podmiotów i środowisk, w tym parafii ewangelickiej, tworzymy postawy oparte na szacunku dla odmiennych przekonań religijnych, przy jednoczesnej świadomości własnej tożsamości kulturowej.