Od kilku dni wspólnie z przedstawicielami młodego pokolenia – uczniami żorskich szkół, szukaliśmy śladów pamięci po jednym z najmroczniejszych okresów w historii miasta. Nie wszyscy wiedzą, że nazwa ulicy Męczenników Oświęcimskich nie jest przypadkowa i stanowiła część jednej z tras ewakuacyjnych więźniów KL Auschwitz w ramach tzw. Marszu Śmierci.
O genezie Marszu oraz jego bohaterach, nierzadko związanymi z Żorami, opowiedział niezastąpiony Jan Delowicz – ceniony historyk, autor książki "Śladem krwi", który poświęcił kawał życia, by poznać relacje świadków tego tragicznego wydarzenia.
Pan Jan Delowicz przedstawił młodzieży kontekst historyczny Marszu Śmierci, jego konotacje z naszym miastem, autentyczne historie osób biorących w nim udział, jak również relacje świadków, które są treścią zapomnianego Informatora numer 22 wydane przez Towarzystwo Miłośników Miasta Żory.
W projekcie wzięli udział przedstawiciele szkół ponadpodstawowych w Żorach: Zespołu Szkół nr w Żorach im. Karola Miarki, Zespołu Szkół Nr 2 im. ks. prof. Józefa Tishnera, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Żorach, Zespół Szkół Specjalnych im. Matki Teresy z Kalkuty.
Projekt 'Odciski Pamięci" dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu "Patriotyzm Jutra"