Odsłona Bielska projektu „Światło – wymiar ekspresji artystycznej”
W sobotę 7 lipca 2018 miała miejsce kolejna wycieczka szlakiem śląskich witraży. Tym razem udaliśmy się w rejony Bielsko-Białej. W drodze zatrzymaliśmy się przy Kościele parafialnym pw. św. Jana Chrzciciela w Komorowicach. Budowla ta była ważnym punktem podroży, ze względu na to, że jest unikatem na skalę kraju – w dosłownie każdym oknie, zamiast szyb, znajdują się piękne witraże.
Nasza wędrówka w centrum miasta rozpoczęła się przy katedrze św. Mikołaja, gdzie do żorskiej grupy dołączyli miłośnicy sztuki z Bielsko-Białej. W Katedrze, jak podkreśliła Pani przewodnik Irena Kontny, znajdują się najwybitniejsze witraże w regionie. Najstarsze, wykonane jeszcze w 1894 roku, przedstawiają m.in. Serce Pana Jezusa, św. Józefa z Dzieciątkiem, św. Annę z Matką Boską. Inną grupę stanowią absolutnie wyjątkowe, secesyjne witraże z 1911 roku autorstwa Ryszarda Halfingera, ukazujące sceny z życia Jezusa.
W ramach projektu odwiedzaliśmy także miejsca świeckie. W dawnej siedzibie Komunalnej Kasy Oszczędności na pl. Bolesława Chrobrego mieliśmy okazję z bliska zobaczyć największy witraż na terenie województwa śląskiego. Piękna kobieta, uosobienie Fortuny, hojnie rozsypuje dobrobyt nad pejzażem całej okolicy z nakreśleniem najważniejszych historycznych miejsc, gdzie tło stanowią górskie pasma Beskidu Śląskiego.
Następnie odwiedziliśmy Kościoły parafialne: pw. św. Małgorzaty oraz pw. Opatrzności Bożej w Bielsku-Białej. Pod koniec dnia udaliśmy się do partnerskiego Domu Kultury im. Wiktorii Kubisz. W miłej atmosferze odbyliśmy wirtualną wizytę w Wojewódzkiej Bibliotece Pedagogicznej i w Przedszkolu nr 11. O historii i sztuce miejskiej w Bielsku-Białej podczas prelekcji „Nie tylko o witrażach…” opowiedziała dr Ewa Janoszek. Przewodnikiem podczas całego wydarzenia był ekspert ws. witrażu, historyk sztuki z Regionalnego Instytutu Kultury – Irena Kontny.
W drodze powrotnej udało się nam także odwiedzić malowniczy Kościół św. Barbary w Strumieniu, który stał się ostanim punktem naszej wycieczki.
Następny wyjazd w ramach projektu witrażowego „Światło – wymiar ekspresji artystycznej” odbędzie się 21.07.2018, a naszym celem będą najciekawsze witraże z terenu Katowic i okolic.
Zdjęcia autorstwa Piotra Tomali:
Witraże umiejscowione w Kościele katedralnym pw. św. Mikołaja
Witraż przedstawiający drewnianą, pierwotną formę Kościoła parafialnego pw. św. Jana Chrzciciela w Komorowicach
Zdjęcia z wizyty w Kubiszówce autorstwa Anity Nowak:
Od lewej: Dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Bielsku-Białej Iwona Kłusak, pomysłodawczyni i koorynator projektu witrażowego Anna Sienkiewicz, dr Ewa Janoszek
Ekspert ws. witrażu, historyk sztuki z Regionalnego Instytutu Kultury, wspaniała Pani przewodnik - Irena Kontny