ROK TYRMANDA musi być z Tyrmandem!!!
Daleki rejs śladami Tyrmanda, zapraszamy na pokład!
Wspólnie przybijemy do odległych, ciekawych portów, będziemy członkami ekspedycji badającej tajniki twórczości pisarza, odbędziemy podróż w czasie – do powojennej Warszawy, a również osobistą wędrówkę w głąb samych siebie…
SĄSTĄD TROPEM TYRMANDA
Już 22 października o godz. 19.00 na scenie plenerowej, zespół SĄSTĄD na zaproszenie Żorskiego Teatru Muzycznego zaprezentuje jazzowy koncert inspirowany sylwetką i twórczością pisarza Leopolda Tyrmanda, z gościnnym udziałem Piotra Schmidta.
W związku zaistniałą sytuacją ilośc miejsc ograniczona do 50 osób.
Koncert będzie transmitowany na żywo!
25 października 2020 o godzinie 18:00 w sali teatralnej odbędzie się spektakl Twarze Tyrmanda. Na scenie zaprezentują się amatorskie grupy teatralne działające przy MOK: Art.Buzz kierowany przez Aneta Antosiak, I.N.N.I w reżyserii Barbara Szulik-Silka oraz Intruder, który prowadzą wspólnie Michał Hajduczek i Szymon Piotr Skaba. Poszczególne etiudy poruszać będą problematykę kobiet w życiu pisarza, rzeczywistości warszawskiego półświatka na podstawie powieści „Zły”, stylu i mody w czasach PRL, a wspólnym mianownikiem łączącym sztukę, będzie jazz zagrany na żywo, który przygotuje Żorski Teatr Muzyczny pod kierunkiem artystycznym Paweł Kontny.
Po spektaklu publiczność zostanie zaproszona na happening artystyczny – Imieniny u Tyrmanda. Będzie to potajemna potańcówka, a przestrzeń sali plenerowej zaaranżowana zostanie na wnętrze kawiarni. Mieszkańcy będą mogli zobaczyć rzeczywistość szarej Warszawy, skrępowanej stalinizmem i socrealizmem, ale zbuntowanej - za sprawą zakonspirowanych imprez jazzowych, bikiniarstwa i afirmacji kultury zachodniej. Na miejscu zaplanowany jest poczęstunek, dobra zabawa, symboliczny pokaz mody Barbary Hoff – drugiej żony Tyrmanda. Finałem happeningu będzie koncert specjalny formacji Eskaubei i Tomek Nowak Quartet, a w repertuarze zespołu znajdą się utwory inspirowane twórczością Tyrmanda.
Odpłyń razem z nami
Wstęp wolny!
Projekt dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura – Interwencje 2020”. Narodowe Centrum Kultury