Zapraszamy na wernisaż niezwykłej wystawy fotograficznej, którą od podstaw przygotowali uczniowie kierunku technik fotografii i multimediów Zespołu Szkół Nr 2 w Żorach. Wydarzenie odbędzie się już 20 kwietnia o godzinie 17:00 w Galerii Kina na Starówce.
Tytułowe „Pominki” to nazwa starego słowiańskie święta obchodzonego w różnych postaciach, którego tradycję kultywują do dnia dzisiejszego tylko nieliczni. W centralnej części plakatu można zobaczyć jego nazwę symbolicznie zapisaną runami ochronnymi. Genezą święta była celebracja życia przy jednoczesnym składaniu hołdu zmarłym przodkom. Istota tego wydarzenia idealnie odzwierciedla to, co żorska młodzież chce przekazać swoimi działaniami. To ważny głos młodego pokolenia, który pragnie wrócić do korzeni i nie wstydzi się swoich tradycji.
- Pomysł wystawy narodził się podczas lekcji. Doszliśmy do wniosku, że słowiańska kultura jest pomijana w naszym systemie edukacji, nie poznajemy jej tak obszernie na lekcjach języka polskiego, jak na przykład mitologię grecką. Nasza kultura jest bardzo ciekawa, a często jest pomijana, przez co została praktycznie zapomniana. Chcieliśmy naszymi zdjęciami wprowadzić wszystkich w naszą kulturę, przekazać kawałki historii i wierzeń. Chcemy pokazać, że nasza kultura nie jest nudna, niesie ze sobą kulturowe bogactwo, posiada mnóstwo bóstw i stworzeń, które warto poznać – mówi Patrycja Włoszczyk, jedna z organizatorek wydarzenia.
Lecz cele wystawy są jeszcze większe i poważniejsze. Zdaniem młodzieży niesie ze sobą przesłanie patriotyczne i jest próbą zjednoczenia ze sobą wszystkich mieszkańców. - Żyjemy w czasach, kiedy nasz patriotyzm zanika, a nasz kraj jest bardzo podzielony, przez co rodzi się do niego niechęć, czasami nawet wstyd. Rozwiązaniem jest powrót do korzeni, do tego, co tworzyło bogatą kulturę Polski, do tego, co sprawia, że wszyscy jesteśmy Polakami i mamy powód do dumy. Chcemy podkreślić, że łączą nas ci sami przodkowie, wspólne obrzędy, ta sama historia. Dlatego skupiliśmy się na kulturze słowiańskiej – dodaje młoda artystka.
Wystawa przedstawia zdjęcia portretowe, na których znajdują się wykreowane postacie z mitologii słowiańskiej. Sesje zdjęciowe odbywały się w różnych miejscach, część została w Skansenie w Pszczynie, a pozostałe w okolicznych polanach i lasach. Młodzież inspirowała się głównie Bestiariuszem Słowiańskim autorstwa Pawła Zycha oraz Witolda Vargasa. Co było najtrudniejsze, jeżeli chodzi o samą sesję zdjęciową?
- Najtrudniejszym wyzwaniem dla nas było dopasowanie historii do zdjęć, stylizowanie ich do kultury, ale myślę, że sobie z tym poradziliśmy. Temat wymyśliliśmy sobie sami, więc było to dla nas ułatwienie, nie mieliśmy problemu z pomysłami na zdjęcia, trzymaliśmy się tylko historii naszej kultury, na której się wzorowaliśmy. – odpowiada Patrycja. - Jesteśmy zadowoleni z naszej pracy, udało nam się zrobić to, co chcieliśmy uzyskać na zdjęciach. Mamy nadzieję, że naszym gościom również się ona spodoba.
My jesteśmy tego pewni! Gorąco zapraszamy wszystkich mieszkańców na wernisaż. W szczególności dlatego, że jego dodatkową atrakcją będzie wykład doktora Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, slawisty mgr Cypriana Tyrańskiego. Nie możecie tego przegapić :)